3 + 1 tipy jak překonat kreativní blok

Pocit kreativního bloku je velmi nepříjemná a frustrující situace, kdy má člověk pocit, že najednou není schopen dalšího kreativního myšlení. Stává se to různým tvůrcům a umělcům, tato nepříjemnost se může objevit kdykoliv, nejméně vítaná je zejména při deadlinech. Jak ale tento pocit překonat a dá se kreativního bloku úplně zbavit?

  1. Chce to nadhled

Jakmile cítíte, že vaše hlava nespolupracuje a nepomáhá vám přijít s dalším nebo novým řešením problému, který řešíte, netlače na pilu. Na chvíli zvolněte, dopřejte si odstup a pozvolna hledejte novou inspiraci. Nebojte se inspirovat například od konkurence, na internetu apod.

  1. Hoďte to na papír

Tužka a papír jsou často opomíjeným, zato velmi cenným nástrojem. Náš mozek umí daleko lépe pracovat, pokud věci vidí, než když si je pouze představuje. I když se to může jevit jako banální věc, sepište si, co je vašim cílem, u čeho jste se zasekli a jaké máte další možnosti.

  1. Prevence věděním

Ať už je kreativita spjatá s jakoukoliv činností, jedná se vždy o určitý proces. Abyste daný proces mohli co nejlépe/nejrychleji/nejlépe absolvovat je vhodné si jej nastudovat. To znamená, že kreativní blok můžete skutečně odbourávat získáváním dalších informací a znalostí v dané oblasti. Tím totiž nejen posilujete své dovednosti, ale získáváte také širší pohled na řešení daného problému.

  1. Poznejte sami sebe a akceptujte se

Vaše vnitřní nastavení je s kreativitou velmi spojené. Pokud se necítíte sami dobře, nemůžete čekat, že ze sebe vydáte to nejlepší. Vypozorujte, kdy a za jakých podmínek se vám nejlépe pracuje. Sledujte, kdy se dostanete do správné „work flow“ a za jakých podmínek. Přikládejte tomu patřičnou váhu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..