Čtyřdenní pracovní týden

Jak to vypadá s čtyřdenním pracovním týdnem?

Mnoho lidí se snaží o to, aby jejich pracovní týden byl o něco kratší, než je tomu nyní. Je to z toho důvodu, že se snaží zejména o větší míru volného času, i když každý ví, že jejich volný čas sklouzne opět k trávení na sociálních sítích.

Mnoho lidí si neuvědomuje, že se i když většina prahne po delším víkendovém odpočinku, řada lidí by nevěděla, jak takový víkendový odpočinek prožít. I přes tento fakt mnoho lidí pátrá po tom, jak prožít například takový čtyřhodinový pracovní týden, který popisuje pan T. Ferriss ve své stejnojmenné knize.

I když se řadě lidí nejspíš nechce číst tento návod na takové velké pracovní dobrodružství, řada lidí se rozhodne zkusit to s čtyřdenním pracovním týdnem. O této možnosti se totiž neustále spekuluje, ovšem stále nejsou žádné reálné výsledky.

Řeší se to hlavně kvůli nástupu robotizace

Díky vysoké nezaměstnanosti a ještě větší problematice, která se týká především nedostatku pracovníků na pracovní pozice, se řada firem rozhodla místo svých pracovníků dát roboty, kteří by jim nikam neutíkali a nedávali by výpovědi.

S tímto robotickým nástupem však přišly také otázky, které se týkaly především toho, jestli už sem nemíří náhodou zvyk, který by přeměnil pětidenní pracovní týden na čtyřdenní. Řada lidí by jistě uvítala tento skvělý nápad, protože každý přece miluje delší víkendy. Někdo by však s takovým nápadem raději nechtěl nic mít.

Podle analytiků bychom klidně takový čtyřdenní pracovní týden mohli zavést. Oproti tomu se však odvolává řada odborníků, protože Česko prý podle nich nesplňuje základní předpoklady, které se týkají právě tohoto zavedení. Ano, představte si, že i zavedení kratšího pracovního týdne musí splňovat určité předpoklady, které nejsou zrovna jednoduché. Většinou je problém hlavně v efektivitě práce, která by samozřejmě poklesla.

Jestli se však tento čtyřdenní týden zavede nebo ne, není ještě zcela jisté. Ovšem samozřejmé je to, že se nejedná o zcela nereálnou možnost, i když se na tom shoduje většina odborníků. Když totiž zamíříme do historie, tak i v poválečném Československu měl pracovní týden šest dní, které byly potom sníženy pouze na pět.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..