Franšíza

Pustit se do podnikání s franšízou nebo ne?

Spousta značek dosáhla globálního úspěchu právě díky modelu franchisingu. Jak ale poznat, zda je tento způsob expanze vhodný také pro vaše podnikání?

Benefity franšízy

Velké výhody představuje franchising z hlediska nákladů pro podnikatele, kteří nechtějí investovat velké množství kapitálu do expanze své firmy. Franšízor naopak může díky prodeji franšízových licencí získat další zdroje příjmů formou odměny ze strany nabyvatele franšízy. Počáteční poplatek je jedním z příjmů, který je základním investičním nákladem pro otevření nové franšízové pobočky. K zisku franšízora navíc přispívá také průběžný franšízový poplatek, který franšízant platí pravidelně.

Franšíza vám umožní posílit svou pozici na trhu také rozšířením distribučních kanálů, aniž byste k tomu potřebovali velké počáteční investice. Další výhodou franšízy je, že se vám vyplatí také z hlediska propagace vaší firmy. Franšízanti jsou v rámci franšízové spolupráce povinni odvádět platby do společného marketingového fondu, což pomůže rozšířit vás dosah na trhu. Navíc jako poskytovatel franšízy nenesete žádnou odpovědnost za jednání svých franšízových partnerů.

Všechno má svá ale

I když za kroky a jednání svých franšízantů nenesete jako poskytovatel licence žádnou právní odpovědnost, jejich špatné chování vůči zákazníkům může ve výsledku poškodit celkové vnímání vaší značky. Občas se totiž stane, že i přes instrukce, které každý franšízant při otevření své pobočky obdrží, se jimi nebude řídit nebo selže. To pak může mít negativní dopad na vaše dobré jméno a celé vaše podnikání. 

Nevýhodu u franšízy představuje také hrozba vzniku nové konkurence. Úspěšní franšízanti, kteří rychle porozumí fungování podnikání a trhu, mohou být z placení franšízových poplatků unavení a chtějí se proto stát nezávislými. Z toho důvodu většina franšízových smluv obsahuje konkurenční doložku po stanovenou dobu vůči nabyvateli franšízy. Ta však stejně pouze oddaluje potenciální zahájení nového konkurenčního podnikání.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..