Předčasné důchody

Proč předčasné důchody nelákají?

Důchod je v poslední době poměrně hojně řešené téma. Není se čemu divit, je to etapa života, která nemine nikoho z nás. Pokud si na ni důkladně nešetříme, musíme se ve stáři omezovat, což rozhodně nikdo nechce. V poslední době jsme se na internetu mohli setkat s mnoha zajímavými statistikami, které pojednávají o tom, kdo si na důchod šetří a kdo nikoliv. Kupodivu vyšlo najevo, že lidé mají růžové brýle a myslí si, že za pár let bude důchod ve stejné výši, jako je nyní průměrný plat. Jenže tito lidé by si měli uvědomit, že důchod se každým rokem zvyšuje o pár stovek, nikoliv o pár tisíc korun. Kromě toho setkáte i s průzkumy, které se ptají, jestli máte nebo nemáte zájem o předčasné důchody.

Ještě donedávna totiž byly předčasné důchody poměrně oblíbené a využíval je kdekdo. Zažádat si o předčasný důchod nebylo (a stále není) nijak složité, přesto z průzkumů vyplývá, že zájem o předčasné důchody roste.

Jak to, že zájem klesá?

Zájem o předčasné důchody skutečně klesá – je to možná z toho důvodu, že si možná lidé uvědomují, že se jim díky tomu rapidně sníží výše klasického důchodu. Navíc senioři v dnešní době přesluhují, zájem není ani o ty klasické důchody.

Jak tomu bylo vloni?

Pojďme si na číslech ukázat, jak moc se zájem o předčasné důchody snížil. Do předčasného důchodu se vloni přihlásilo jenom 27 682, což je skutečně málo, kdy to porovnáme s rokem 2013, kdy si o předčasný důchod zažádalo skoro třicet tisíc lidí (konkrétně 29 917 lidí). Co se týče roku následujícího, tedy roku 2014, to byl zájem o předčasné důchody ještě větší – zažádalo si o něj více jak třicet tisíc lidí!

Podle všeho do předčasného důchodu nemají lidé důvod chodit. Práce jim vyhovuje, na důchod nemají věk. Tím nejčastějším důvodem, proč chodí do předčasného důchodu, je to, že se třeba musí starat o nějakého člena rodiny. Nebo se chtějí radovat z vnoučat, proto se rozhodnout nepřesluhovat.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..