Pojištění profesní odpovědnosti

Pojištění profesní odpovědnosti je povinné i pro realitní makléře

Cílem nového zákona o realitním zprostředkování je regulace činnosti realitních makléřů a efektivnější ochrana klientů. Kromě toho, že se činnost zařadila mezi vázané živnosti a zájemci o její provozování musí disponovat patřičnou kvalifikací, makléřům přibyla povinnost v podobě uzavření pojištění profesní odpovědnosti u některé z tuzemských komerčních pojišťoven. Hraniční termín byl stanoven na 22. června – od tohoto data hrozí nepojištěným makléřům pokuta do výše jednoho milionu korun.

Podstatou povinného pojištění profesní odpovědnosti je krytí škod, které může pojištěný způsobit třetím osobám při výkonu povolání. Nepředvídané finanční náklady, jež by mohly ohrozit další činnost, za něj uhradí pojišťovna. Dle zákona je pojištění povinné také pro advokáty, notáře, auditory, dražebníky, lékaře, poskytovatele zdravotnických služeb a mnohé další profese.

Pojištění profesní odpovědnosti si mohou makléři sjednat i přes internet. Po uhrazení pojistného obdrží certifikát, který následně odešlou e-mailem nebo prostřednictvím datové schránky Ministerstvu pro místní rozvoj, a to jako scan nebo snímek v dostatečné kvalitě (např. ve formátech jpg, pdf, atd. – velikost přílohy nesmí přesáhnout 10 MB).

V minulosti bylo pro makléře pojištění profesní odpovědnosti pouze dobrovolné. Nyní si musí ohlídat i minimální pojistní krytí, které zákon stanovuje na 1 750 0000 Kč na jednu pojistnou událost. Pro zprostředkovatele působící ve fanšízingových společnostech byl limit stanoven na polovinu, tj. 875 000 Kč. Produkt nabízí pouze vybrané pojišťovny – například ERGO.

V praxi makléřům pojištění pomůže v případě pokuty, kterou klientům způsobí nesrovnalostmi ve smluvní dokumentaci či v situaci, kdy jejich vinou vznikne škoda přímo na nemovitosti.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..