Mateřská při podnikání

Jste podnikající ženou? Na mateřskou nemusíte mít vždy nárok

Do podnikání se v současné době žene kdekdo. Je to pochopitelné, vždyť svět podnikání je otevřen skutečně každému, kdo má nějaký nápad. Do světa podnikání se hojně ženou i ženy, které chtějí dokázat mužům, že nepatří jenom za plotnu do kuchyně. Bohužel však ženy jsou stále ještě hodně v nevýhodě – ovšem s tím se bude rozhodně něco dělat. Ve světě podnikání musí ženy myslet dopředu, protože pokud dopředu nemyslí, můžou si v budoucnu dobře zavařit. Nemusí jim totiž být vyplácena mateřská, pokud by se rozhodly pořídit si miminko.

Podnikající ženy jsou mnohdy skutečně cílevědomé osoby, které mají děti na druhé koleji. Nejdříve si chtějí vybudovat kariéru, teprve potom začínají uvažovat o byznysu. Pokud i vy patříte k těmto ženám a pokud vám táhne na třicet, možná se k vám dříve nebo později dostaví ty mateřské pudy, kterým nebudete moct poručit.

Na miminko však vy, jakožto podnikající žena, musíte myslet dopředu, protože pokud je vaší hlavní činností právě podnikání a pokud si neplatíte během určité doby nemocenské, nemusíte mateřskou dostat – byli byste tak po dobu tří let naprosto bez příjmu.

Jaké ženy nemají nárok na mateřské přídavky?

Na mateřskou nemají nárok ženy, které nesplní podmínky, které jsou stanoveny pro čerpání mateřské. Jedná se o placení nemocenského, které se musí platit minimálně 270 dní v posledních dvou letech před čerpáním mateřské. Pokud totiž nemocenské nehradíte, nemáte na mateřskou nárok.

Mateřská se vám totiž bude odvíjet od částky, jakou jste hradili na nemocenském.

Od živnosti ruce pryč!

Během čerpání přídavku musíte mít na paměti, že nesmíte pracovat. Musíte tedy dát od živnosti ruce pryč. Celková výše rodičovského příspěvku (na který má nárok jeden z rodičů) je stanovená na 220 tisíc korun, může se však skutečně měnit v závislosti s částkou, kterou platíte na nemocenském.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..