padesatikoruny

Papírové padesátikoruny vyměňte do konce března

Jistě si pamatujete na oblíbenou soutěž „Chcete být milionářem?“. Tato televizní show zaznamenala během své doby obrovský úspěch. V současné době se ji snažili znovu oživit, ale nebylo to zkrátka ono.  Soutěž plná logických, vědomostních a historických otázek už neměla to správné kouzlo, jaké měla během svých prvních dílů.

Mezi nejčastější otázky patřila ta, která se ptala, jaká je konečná suma po sečtení všech papírových bankovek. Jednalo se tedy o pěti tisícovou bankovku, dvoutisícovou, tisícovou a následně o ty menší, a to pět set, dvě stě, sto a tenkrát ještě padesát korun českých. Vzpomínáte si ještě vůbec na růžovou bankovku s číslem padesát? Byla na ni sv. Anežka. Její platnost ovšem skončila a byla nahrazena kovovou padesátikorunou.

Možná ještě patříte mezi ty, kteří ji mají vědomě či nevědomě doma. Pokud si ji nechcete nechat na památku, běží vám limit, do kdy si ji můžete ještě vyměnit. Neplatné bankovky mají už jen necelé dva měsíce na to, aby byly právě vyměněny za ty platné. Termín je stanoven do konce letošního března. Podle nejrůznějších statistik České národní banky mezi lidmi tyto papírové peníze s touto hodnotou ještě kolují. Jedná se zhruba o jedenáct a půl milionu těchto padesátikorun.

Jestliže se bojíte například možných poplatků za výměnu – můžete tuto starost vypustit z hlavy. Na pobočkách České národní banky si ji můžete vyměnit zcela bezplatně. Pobočky naleznete například v Praze, v Brně, Ostravě, Hradci Králové, v Plzni nebo v Českých Budějovicích. Co se týče otvírací doby. vše naleznete na internetových stránkách jednotlivých poboček. Termín výměny je ovšem všude stanoven stejně, a sice do jedenatřicátého března tohoto roku. Pokud bankovku do tohoto termínu vyměnit nestihnete, bohužel už nabude na neplatnosti. Potom si ji můžete třeba zarámovat a ukazovat dalším generacím.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.