Dovolená

Oblíbené suvenýry z dovolené. Které si domů rozhodně nevozit?

Také patříte k vášnivým sběračům suvenýrů, které vám připomenou bezstarostné okamžiky z vaší dovolené? Máte ledničku obsypanou magnetkami z nejrůznějších koutů světa, oblíbený hrníček s Eiffelovkou nebo velkou mušli, kterou jste našli na pláži? Pak byste měli, především pokud se vás týká poslední bod, zpozornět. Existují totiž různé druhy suvenýrů, jejichž vývoz je zakázaný a při jeho porušení riskujete v lepším případě pořádnou pokutu, v horším případě pak doživotní zákaz vstupu do dané země nebo dokonce vězení.

Jaké suvenýry raději oželet?

Různé země mají také různá pravidla pro to, co turisté smí a co naopak nesmí vyvážet a jaké tresty jim v případě vývozu zakázaných suvenýrů hrozí. Existuje proto přehledný seznam věcí, na které byste si měli dát pozor a předem si zjistit, zda si je můžete domů opravdu odvézt.  

K takovým suvenýrům patří například mušle a korály, chráněné rostliny včetně sazeniček, výrobky ze slonoviny, želvoviny a hadí kůže. Dále chráněná zvířata a výrobky z nich, kaviár, kožešiny z kočkovitých šelem, výrobky tradiční čínské medicíny a buddhistické sochy větších velikostí.

Zakázaný vývoz suvenýrů podle jednotlivých zemí

Suvenýrů, u kterých je zakázaný jejich vývoz, je však daleko více. Jaké výrobky tedy raději nevozit například z Asie, Karibiku, Afriky, USA či dalších oblastí?

Asie – zakázaný je vývoz výrobků ze vzácných dřevin, korálů, želvích krunýřů, hadí kůže, vycpané želvy, motýli, velrybí maso (v Japonsku), šály z tibetské antilopy čiru (Indie) a výrobky z tradiční čínské medicíny s obsahem ohrožených druhů zvířat a rostlin

Karibik – nepovolený vývoz korálů a výrobků z nich, mušlí a výrobků z želvích krunýřů

Afrika – suchozemské želvy a výrobky z krunýřů, ještěři, hadí kůže, chameleoni, kožešiny, kaktusy a korály

USA – výrobky z mrožů, vorvaňů, hadích a ještěrčích kůží, kožešiny z medvědů a rysů, výrobky z peří divokých ptáků (indiánské čelenky)

Jižní Amerika – papoušci a výrobky z jejich peří, orchideje a jejich sazenice, výrobky ze vzácných dřevin, kaktusy a výrobky z lamy vikuňa

Rusko – kožešiny z medvědů, vlků a kočkovitých šelem, kaviár

Středozemní moře – suvenýry z želvích krunýřů, tvrdé korály a výrobky z nich, mušle (Egypt a Turecko)

Výrobky, u kterých je vývoz regulován či úplně zakázán, jsou stanovené mezinárodní úmluvou CITES, jejímž cílem je ochrana vzácných druhů zvířat a rostlin, které jsou na pokraji vyhynutí. Pokud byste přece jen chtěli převážet některé z uvedených suvenýrů, budete na to potřebovat speciální povolení, které se řídí pravidly právě této úmluvy. Spousta specifických druhů zvířat a rostlin však není povoleno převážet vůbec.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..