Otcovská poporodní péče

Novinky v roce 2018 – zavádí se otcovská!

Rok 2018 zatím přinesl nejen hromadu dopravních nehod a velice špatné počasí, ale taky nám přivedl celou řadu zajímavých změn, které se týkají nás všech. Mnoho změn se zavádí prvním lednem, na jiné je ještě chvilku čas. Prvním lednem se v platnost dostala změna, která povídá o zvýšení nemocenského z šedesáti procent na dvaasedmdesát, od 1. února se můžeme těšit na takzvanou otcovskou.

V nedávné době se neustále spekulovalo nad tím, že by tatínkové chodili na mateřskou místo maminek, ale řekněme si pravdu – tatínkové plnohodnotně nemohou maminku nahradit. Rozhodlo se tedy jinak – tatínkové od prvního únorového dne mohou mamince pomáhat v domácnosti, a to po dobu šesti týdnů po porodu.

Jak to bude fungovat?

Tatínkové si jednoduše od prvního únorového dne budou moct zažádat o dávku nemocenského pojištění – o takzvanou otcovskou poporodní péči. Jedná se vlastně o krátkodobou dávku ve výši sedmdesáti procent redukovaného denního vyměřovacího základu, kterou budou moct čerpat po dobu prvních šesti týdnů po porodu novorozeňata.

Tatínkové se tak budou moct první měsíc a půl podílet na výchově dítěte, budou moct vyčerpané mamince pomáhat, což si jistě po porodu zaslouží.

Kdy bude otcovská vyplácena?

Výplata otcovské je stanovena za dobu sedmi kalendářních dnů – nelze ji samozřejmě čerpat přerušovaně, pouze v kuse. Zažádat si o ni budete moct klasicky – jako kdybyste si žádali o klasické nemocenské pojištění. Co se týče osob samostatně výdělečně činných, ty si o otcovskou budou moct zažádat na správě sociálního zabezpečení. Nárok na tento přídavek mají OSVČ jenom v tom případě, pokud si samozřejmě platí nemocenské pojištění.

Samozřejmě kromě tatínků má nárok na tento přídavek kdokoliv, kdo pečuje o dítě, které si převzal do vlastní péče. Platí to u dětí, které nejsou starší sedmi let.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..