Neznalost BOZP neomlouvá. To platí i v dřevozpracovatelském průmyslu

Neznalost BOZP neomlouvá. To platí i v dřevozpracovatelském průmyslu

Pokud se zmíní BOZP čili bezpečnost práce, bohužel naskočí husina jen asi šedesáti procentům podnikatelů. Zbylých čtyřicet procent totiž nemá ani páru o tom, co to BOZP je. To ostatně prokazují nedávné statistiky, které také tvrdí, že mnozí podnikatelé ani nevědí, že mohou využít služeb firmy Extéria, která je předním poskytovatelem poradenství v oblasti BOZP a PO a o které si na internetu můžete přečíst v recenzích a referencích obsahujících zkušenosti. Zvážit využití služeb zmiňované společnosti by měli i ti, kteří pracují ve dřevozpracovatelském průmyslu. I toto odvětví spadá do BOZP a ani v tomto případě neznalost BOZP neomlouvá. 

Podle posledních kontrolních činností OIP lze konstatovat, že nedodržení předpisů v dřevozpracovatelském průmyslu se týká především osob samostatně výdělečně činných, které se pravděpodobně domnívají, že se na ně bezpečnost práce nevztahuje. Jenže tak tom není a při neznalosti právních předpisů, která vede k následnému nezajištění bezpečnosti bývá i osobám samostatně výdělečně činným udělena nemalá pokuta, která může sáhnout do vysokých čísel. 

Jak mluví zákon

Pokud bychom se na situaci měli podívat ze strany zákona, řekli bychom, že i OSVČ se musí řídit bezpečnostními pokyny a musí respektovat povinnosti vztahující se na bezpečnost práce v dřevozpracovatelském průmyslu. Mluví o tom ostatně několik částí zákona, v nichž je především uvedeno, že musí OSVČ dbát na BOZP zejména při provozu a používá strojů nebo technických zařízení. 

Několik základních bezpečnostních požadavků

Buďme však konkrétnější a prozraďme si rovnou několik bezpečnostních požadavků, které se vztahují na dřevozpracovatelský průmysl a OSVČ jako takové. 

  • Stroje s posuvem materiálu musí mít zařízení, které zabrání nebezpečnému vymrštění materiálu. 
  • Obsluha strojů musí používat vhodný oděv, který by měl být ideálně upnutý čili který nebude mít volné části, jež by mohly být vtaženy rotujícími částmi stroje. 
  • Vždy se musí při práci se strojem používat bezpečnostní osobní ochranné pracovní prostředky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..