Nevýhody OSVČ. Na co je třeba se připravit?

Nevýhody OSVČ. Na co je třeba se připravit?

Milujete fotografování, šití, vaření nebo jinou činnost a rádi byste se s ní živili? Než se rozhodnete vyplnit potřebné formuláře a stát se OSVČ, věnujte pozornost několika bodům, které by vás pak mohly překvapit. Život podnikatelů totiž nese i některé těžké stránky, které je třeba přijmout, pokud se do svého snu chcete pustit.  

Vše si budete dělat sami 

Pokud se rozhodnete, že budete například šít mladým maminkám polštářky pro miminka, nebude to jen šití a plánování, které budete muset zvládnout. Jestliže si nezaplatíte účetní, zůstane taková práce na vás a budete se s ní muset poprat. Finanční úřad nebere zřetel na to, zdali jste dostatečně informovaní. Musíte si proto vše zjistit nebo se poradit s odborníky. Daňové přiznání, vyřizování plateb záloh a fakturování bude vaším denním doprovodem. 

Ne každý zákazník je spolehlivý 

Jako živnostník musíte mít vždy připravenou rezervu. Nejedná se jen o současnou koronavirovou situaci, ale také jiné nepříjemné chvíle, které mohou nastat, když zákazník s vaším produktem či službou nebude spokojený. Pak se může platba oddálit. Někteří nechávají proplácení faktur na poslední chvíli, zapomínají a odjíždějí na dovolené v době, kdy má platba proběhnout. Proto se může stát, že se váš příjem zpozdí.   

Práci si berete všude s sebou 

Až se do podnikání pustíte, musíte mít jistotu, že vás zvolená činnost skutečně baví a jen tak vás neomrzí. Připravte se, že občas zákazníci budou naléhat na své zakázky o víkendech, když budete na dovolené nebo dokonce v noci. Vyřizování reklamací, poradenská činnost a podobné úkony vám zaberou mnoho volného času, který vám nikdo nezaplatí.  

S dovolenou přicházíte o peníze 

Jako zaměstnanci si můžete v klidu dopřát pár dní dovolené a nestrachovat se o svůj příjem. Jakmile se ale stanete OSVČ, svůj výdělek máte zcela ve svých rukou. Když se proto rozhodnete odjet na dovolenou, nikdo vám vaše volno nezaplatí. 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..