Nákupy online

Nákupy online. Přinášíme vám 5 tipů, jak bezpečně platit na internetu

Nakupování přes internet zažívá v posledních letech obrovský boom. Tento trend navíc posílila
i koronavirová krize, která značně zvýšila objem nákupů přes internet. S rostoucí oblibou internetových nákupů však roste také riziko zneužití vaší platební karty. Jak tedy platit na internetu kartou, abyste nepřišli o své peníze?

1. Nastavte si bezpečný limit pro své platby

Prvním krokem, jak zajistit bezpečné platby na internetu, je nastavit si na platební kartě určitý limit. V případě, že při online nakupování naletíte podvodníkovi tak budete mít jistotu, že nepřijdete o více peněz, než je výše částky vašeho limitu. Ten si stanovte podle toho, jak často nakupujete online. Pro pohodlné placení stačí většinou limit v rozmezí jednoho až dvou tisíce korun. U většiny bank si navíc v internetovém bankovnictví můžete kdykoliv limit plateb navýšit.

2. Nakupujte pouze v ověřených internetových obchodech

S bezpečnými platbami na internetu souvisí samozřejmě také místo, kde nakupujete. Pokud daný
e-shop, na kterém plánujete nakoupit, dobře neznáte, nejdříve si ho pořádně proklepněte. Projděte si na daný e-shop co nejvíce zákaznických recenzí, navštivte jejich facebookové stránky a zkontrolujte, zda internetový obchod funguje na zabezpečených stránkách. To poznáte podle toho, že URL adresa webu začíná písmeny https:// a je před ní ikonka zámečku.

Hodně vám napoví i vzhled e-shopu. Všímejte si, zda se na e-shopu nachází text s gramatickými chybami, jestli prodejce uvádí svou adresu, kontakt, způsob platby, dodání zboží a jestli má k dispozici obchodní podmínky a reklamační řád pro své zákazníky.

3. Využívejte službu 3D Secure

Jak tedy bezpečně platit kartou na internetu? Je to jednoduché. Stačí, když budete nakupovat
u obchodníků, kteří pro karetní transakce využívají službu zvanou 3D Secure. Ta patří k nejvýznamnějším bezpečnostním prvkům, které ověřují držitele platební karty. Před každou transakcí vám banka zašle na vámi registrované telefonní číslo autorizační SMS s číselným kódem, který zadáte do požadovaného formuláře. Každá platba se pak na službu 3D Secure automaticky přesměruje a ihned provede. Nemusíte se tak bát, že vaši platební kartu někdo zneužije a připraví vás tím o peníze, bez ověření přes váš mobilní telefon totiž platba neproběhne.

4. Své údaje o platební kartě nikdy neukládejte

Některé internetové prohlížeče často nabízejí možnost uložit si údaje z platební karty pro příští nákupy. Cílem je, aby se celý nákupní proces urychlil a vy tak mohli při dalším nákupu díky uloženým údajům zaplatit jednoduše pouhým jediným kliknutím.

V minulosti se však již několikrát podařilo hackerům prolomit bezpečnostní systém velkých e-shopů a dostat se k databázím s citlivými údaji jejich zákazníků. Platební údaje proto raději zadávejte při každém nákupu znovu a po zaplacení se vždy ze své karty odhlaste.

5. Používejte virtuální platební kartu

Virtuální karta představuje jakýsi virtuální prostor mezi vaším bankovním účtem a obchodníkem. Můžete si na ni převést libovolnou částku a následně s ní na internetu bezpečně platit, aniž by se obchodník dozvěděl číslo vaší karty či další citlivé údaje. Virtuální platební karta je proto ideálním prostředkem také pro platby na zahraničních e-shopech.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..