Maminky podnikatelky: mateřská dovolená je pro ně prostorem pro start podnikání

Není již nic výjimečného, pokud se žena po mateřské dovolené nechce vrátit na původní místo, ze kterého na mateřskou odešla, ale vrhá se do vlastního podnikání. Maminek podnikatelek stále přibývá a důvodů je pro to hned několik!

Přístup zaměstnavatelů

Určitě jste se setkali s tím, že jste ještě ani nenastoupila do zaměstnání a už na pohovoru se vás dotazují, zda jste vdaná či svobodná, zda plánujete svatbu a jak to máte s dětma. Je to tak, že tady u nás v Česku se pořád zaměstnavatelé dívají na ženy-zaměstnankyně skrz prsty. V podstatě se již s jejím nástupem připravují na to, že bude jistě brzy chtít odejít na mateřskou. Což je samozřejmě v pořádku, jenže ne každá žena na tu mateřskou opravdu chce.

Nulová přizpůsobivost v zaměstnání

I když se nějaká pracovitá maminka těší po mateřské dovolené zpátky do zaměstnání, často narazí na nepřizpůsobivost zaměstnavatelů a zkostnatělost systému. Není ještě ani z daleka standardem mít flexibilní pracovní dobu nebo třeba home office. Často tak dochází k tomu, že se kryje doba, kdy by žena měla dítě vyzvednout s dobou, kdy je ještě v práci. Naopak ráno nemusí stíhat dítě do školy zavést. 

Kariérní nerovnost mezi ženami a muži

Díky těmto i dalším důvodům tak zaměstnavatelé upřednostňují muže. A to i v případě, když se rozhodují, koho povýší. Bojí, že pokud povýší ženu, brzy jim může (opět) odejít na mateřskou. A tak tento koloběh stále pokračuje dál a dál.

Ženám tedy kolikrát dojde trpělivost a během mateřské si začínají budovat vlastní byznys. Leckterý zaměstnavatel již pocítil, že se po mateřské dovolená daná žena již na své místo vrátit nechtěla. Měla totiž vlastní podnikání, během kterého si svou práci i svůj život mohla nastavit podle sebe a nemusela se na nikoho ohlížet.

2 Comments

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..