Konec s S levnými hypotékami

S levnými hypotékami je konec – co nás čeká?

Po svém vlastním bydlení dneska touží skutečně každý, bohužel už není ani zdaleka tak jednouché na vlastní bydlení dosáhnout. Ještě donedávna byla hypotéka stále k mání i pro střední třídu, bohužel nyní je vše jinak. Jistě jste zaregistrovali, že Česká národní banka dodala do bank doporučení, že by se podmínky pro získání hypotéky měli zpřísnit. Pokud jste to nezaregistrovali, tak nastražte uši – většinou banky našly kompromisy, ale nyní se tomuto doporučení vyhovělo abnormálně rychle. Banky se rozhodly plnohodnotně zvýšit sazby dle doporučení České národní banky a na své vlastní bydlení si tak nedosáhne zhola nikdo ze střední třídy.

Pokud patříte k té vyšší a vaše příjmy jsou nadprůměrné, nejspíše se pro vás nic nezmění – jistě, budete muset dokázat vaše příjmy a podobně, ale hypotéku budete moct získat. Pokud však pracujete za minimální mzdu, bohužel to nebude tak jednoduché.

Z aktuálních informací navíc vyplývá, že banky se rozhodly závratně zdražit hypoteční úvěry.

Co znamená zdražování hypotečních úvěrů?

Hypotéka se u mnoha banka zvýšila jenom o dvě desetiny procenta, ale už i to znamená, že budete při měsíčních splátkách platit více – měsíční splátky se jen díky pár desetinám procenta mohou zvýšit o stokoruny, což je pro mnohé z nás citelné.

Co se nyní vyplatí?

Samozřejmě neustále se zdražující hypotéku nyní řeší hromada odborníků, kteří se rozhodli nějak pomoct zájemcům o hypoteční úvěr. Odborníci nyní těm, kteří touží po svém vlastním bydlení, doporučují, aby si sjednali v bance delší fixace úrokových sazeb. Doba levných hypoték skutečně končí, proto je pro zájemce o hypotéku výhodnější, když si sjednají fixaci na co nejdelší dobu to půjde.

Průměrná úroková míra činí nyní 2,1 procento. Pokud bychom to měli porovnat s minulým rokem, vloni se jednalo o tři desetiny menší procento.

Napsat komentář