smart cities

Co to jsou smart cities?

Žijeme ve velmi rychlém světě, který je ovládán technologiemi. Je nutné říct, že technologie jsou aktuálně na velmi vyspělé úrovni a že díky nim je svět přece jenom o něco rychlejší a snazší. Vždyť mnoho lidí má i svou domácnost na jedno kliknutí. Někdo by řekl, že se jedná o zjednodušení života, jiný má však za to, že je to pouze lenivost. Vytáhnout rolety si umí přece každý, ovšem někdo k tomu potřebuje stisknutí telefonu. Dokonce v mnohých rodinách se i šuplíky otevírají pomocí telefonu, cože je bohužel problematické zrovna tehdy, kdy vypnou proud.

V poslední době se však v otázce technologií svět točí kolem takzvaných „smart cities“. Chytrá města jsou na denním pořádku, ale co to vlastně znamená? Jsou to města, která jsou ovládána pomocí technologie nebo jsou to jenom města, v nichž technologie je denním společníkem a je v nich užívaná více, než ve městech jiných? Co je cílem a co je vlastně toto za projekt?

Jaké města se k takovým městům vůbec řadí?

Smart cities jsou univerzální chytré projekty, jejichž cílem jsou fungující města, která skvěle hospodaří a zajišťují svým obyvatelům naprosto komfortní život. Samozřejmě při tom využívají nejmodernější technologie, ale také šetří životní prostředí. Jedná se teda o města, která fungují tak, jak mají, a mají své myšlenky o vedení města pěkně uspořádané.

Do tohoto projektu se zapojil především Amsterdam, který každým rokem pořádá akci nazvanou „Smart City Challenge“, díky níž přijímá nové a nové návrhy vedoucí ke zlepšení stávajícího systému. Potom se do tohoto projektu zapojila třeba Barcelona, která využívá chytrou technologii třeba ve svých parcích, kde monitoruje třeba zavlažování rostlin. Jde tedy o to, že města v tomto projektu využívají chytrou technologii pro dobré a přírodu šetřící účely. Ve Stockholmu, který je mimochodem také zapojen, se snaží pomocí nejmodernějších technologií vytvořit energeticky účinné budovy. Podobnými věcmi můžete třeba obohatit svou vlastní společnost.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..