Finanční postihy řízení v opilosti

Jaké finanční postihy nám hrozí, když budeme řídi opilí?

Svůj řidičský průkaz si většinou vyřizujeme už v osmnácti letech, poté chvilku sbíráme zkušenosti a učíme se z chyb, které děláme. Jenže někteří řidiči se někdy dopouští stále stejných chyb, za které se samozřejmě platí. Mezi nejčastěji chyby, které řidiči dělají, patří řízení automobilu pod vlivem alkoholu. Bohužel opilých řidičů neubývá, ale přibývá. Řidiči si neuvědomují, že na silničních komunikacích neohrožují jenom sebe, ale především i jiné účastníky komunikace. Nemůžeme se divit tak vysokým sankcím a trestům, které obdržíme, pokud nás policisté dopadnou. Víte, jaké konkrétní sankce vás čekají, pokud vás dopadnou a vy budete mít alkohol v krvi?

Každým rokem na silnici přibývá dopravních nehod, které zavinili opilí řidiči. Skutečně se počet nehod nesnižuje, naopak roste každým rokem, což není dobré. Pokud bychom nehody zaviněné opilými řidiči měli zprůměrovat, došli bychom k číslu dvanáct. Skutečně, v průměru až dvanáct nehod denně způsobí opilí řidiči. Vloni se jednalo o 4251 nehod celkově. Zhruba padesát lidí přišlo v takových nehodách o život.

Pojďme si tedy říct, jaké postihy a sankce náš čekají, pokud nás policisté dopadnou a pokud neobstojíme při dechové zkoušce.

Kdy se jedná o přestupek a kdy se jedná o trestná čin?

Sankce či trest se odvíjí dle toho, kolik procent alkoholu se ve vašem těle nachází. Pokud nadýcháte do tří desetin procenta, jedná se o přestupek, při kterém nepřijdete o body, ovšem čeká vás pokuta, která se může vyšplhat až do výše dvaceti tisíc korun. I když nepřijdete o body, můžete z policejní stanice odejít se zákazem řízení, a to na půl roku až na rok.

Pokud nadýcháte od tří deseti procenta do jednoho procenta, stále se jedná o přestupek. V tomto případě vám budou odebrány body (konkrétně sedm bodů), dostanete pokutu, jež se může vyšplhat až do padesáti tisíc korun, a zákaz řízení se může protáhnout až do dvou let.

Jestli nadýcháte více jak procento alkoholu, už se jedná o trestný čin a kromě sedmi odebraných bodů, peněžité sankce a zákazu řízení vám hrozí i trest odnětí svobody až na jeden rok.

Pojištění vám nepomůže

Mnozí řidiči si myslí, že když nabourají v opilosti, případné poškození zaplatí pojišťovna, protože mají zřízené havarijní pojištění. Jenže ono to tak není. Nehody způsobené v opilosti jsou ve výlukách.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..