Jak porazit prokrastinaci jednou pro vždy

Chronické odkládání povinností na pozdější „vhodnější“ dobu se nazývá prokrastinace. Nejspíš jsme se s ní všichni alespoň jednou setkali. V tom lepším případě jen párkrát, v tom horší nám ztěžuje práci a brání produktivitě.

Projevy prokrastinace

Způsobů, jakými můžeme prokrastinovat je nespočet a každý si jistě najde ten svůj. Ať už jsou to sociální sítě, sledování filmů a seriálů, sport nebo třeba četba knih. Mezi prokrastinací a leností je tenká hranice a odlišují se od sebe především pocitem z práce. Prokrastinující člověk má špatný pocit z toho, že se nevěnuje práce, zároveň se bojí případného neúspěchu, a tak raději ani s prací nezačne.

Způsoby, jak ji porazit

Především je nutné si uvědomit, případně připomenou naši motivaci k práci, tzn. naše touhy či práci, které nás motivují dále něco dělat. Dalším krokem je mít připravený plán. I když nejste zrovna plánovací typ, stačí si jen udělat pořádek v tom, jaký úkol kdy uděláte. Doporučujeme to navíc hodit a papír, je již několikrát prokázáno, že náš mozek věci daleko lépe přijímá za své, pokud je vidí, nejen pokud si je má představit. Stanovujte si také menší, dílčí cíle, nechtějte hned po sobě sedmimílové kroky. Za každý splněný úkol se drobně odměňujte, ne ale věcmi, které vás od práce odrazují.

Odpočinek se také nesmí podceňovat

Tělo je jako motor, pokud nemá palivo, tak prostě nepojede. Naučte se odpočívat, když máte vše splněno a své tělo nepřepínejte. Jen pokud budete správně a pořádně odpočinutí, budete mít sílu a energii na další práci.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..