hotovost nebo karta? Co je výhodnější?

Hotovost nebo platební karta? Co je v zahraničí výhodnější?

Chystáte se na dovolenou, a tak si pro jistotu měníte české koruny na danou měnu? Nebo preferujete platbu kartou vždy a všude. Pokud se právě rozhodujete, zda má rozměňování cenu, poradíme vám. Ideální je kombinovat jak hotovost, tak platební kartu.

Hotovost rozdělte

Pokud preferujete platbu v hotovosti, je vcelku složité odhadnout, kolik si vlastně máte rozměnit peněz. Spočítejte si, kolik v průměru chcete utratit za den a podle toho si vyberte odpovídající částku. Hotovost má ale několik úskalí. Zaprvé je velice pravděpodobné, že stejně někde zaplatíte kartou. Buď si totiž vyměníte málo peněz, nebo to bude zkrátka rychlejší a pohodlnější. Zadruhé mít u sebe neustále velké množství hotovosti není úplně dobré, a tak je lepší si ji rozdělit, kdyby vás někdo náhodou okradl. Velkou výhodou je, že máte dokonalý přehled o tom, kolik už jste utratili a kolik vám zbývá.

Přečtěte si také: Franšíza je možností pro každého

Před samotným měněním dobře sledujte kurs dané měny, můžete na tom totiž dost peněz ušetřit.

Platba kartou

Při platbě kartou vám odpadají poplatky ze směnáren a vždy dostanete výhodnější kurs z daného dne, než jaký je ve směnárnách dostupný. Peníze máte bezpečně uložené na kartě a je zde menší riziko ztráty či odcizení. Také je to upřímně pohodlnější způsob a vyhnete se zbytečnému hledání a přepočítávání mincí.

Nejlepším řešením situace je kombinace těchto dvou způsobů. Občas totiž narazíte na místa, kde není možná platba kartou, takže snadno narazíte. Vyměňte si proto předem nějaký obnos peněz, nejlépe mince, a zbytek řešte pomocí karty.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..