daně z příjmu

Dejte si pozor na zálohy daně z příjmu!

Každý rok přijde řada nelítostných situací – například přijdou daně. Daně jsou v České republice jedny z nejvyšších vůbec, proto se není čemu divit, když je lidi nechtějí platit – tedy alespoň ne v takové výši. Stejně jsou z našich daní placeni především veřejní činitelé, mezi které patří především například politici, jež si stále nesmyslně zvyšují své platy a díky tomuto zvyšování už dosahují nemístných sum, na které by obyčejní smrtelníci museli šetřit pěknou řadu let, i když politici mají danou sumu za okamžik.

Daně jsou hodně problematické zejména u podnikatelů, protože každým rokem od začátku ledna do konce března musí podávat tak zvané daňové přiznání. Toto opatření není zrovna nejjednodušší, protože mnohdy si živnostník uvědomí, že jeho účetnictví není zrovna tak v pořádku, jak se mohlo na první pohled zdát. Naneštěstí ti, kteří mají svého daňového poradce nebo svou účetní mohli od letošního roku odložit své podání až na červenec. Přesto je toto oddálení jen odkládání povinností, na kterou stejně jednou přijde.

Nejen živnostníci, ale i běžní zaměstnanci odvádí své daně, ovšem ti musí hledět zejména na zálohy, které jsou jim strhávány z platu. Měli by si na ně dát pozor zejména důchodci, protože ti mnohdy zapomínají na své placení daní.

Řada důchodců si totiž během důchodu přivydělává

Na zálohy na daně z příjmu musí dbát především ti, kteří jsou v důchodu, ale snaží se trochu si přivydělat ke svému měsíčnímu příjmu, protože důchodové příjmy nepatří zrovna k nejvyšším. I když ti, co si přivydělávají v době penze, mohou dostatečně vydělávat a také patřičně odvádějí daně, na druhou stranu se mohou setkat s tím, že přesto účty se státem nejsou vyrovnané. Sice můžete platit pravidelně daně, ovšem nesmíte zapomínat, že vám také může vzniknout povinnost platit zálohy na daň z příjmu. Jelikož třeba nezrušíte tuto povinnost, finanční úřad se s vámi nepárá, ani kdybyste se postavěli na hlavu a odvolávali jste se na to, že jste v penzi. Většinou by vám finanční úřad tehdy, kdy jste netušili, že takovou zálohu na daně z příjmu musíte platit, vyměří úrok z prodlení.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..